Deze maand

Abonnement


4 nummers gezondNU
voor slechts
€ 10,-




(Het abonnement stopt automatisch)

Klik hier »

 

Vooruitblik

Poep als medicijn
Goed voor je cholesterol

Meer lucht zonder puffers

gezondNU 3 ligt vanaf 28 februari in de winkel, abonnees krijgen 'm 3 dagen eerder. Nog geen abonnee? Klik hier >>

Hoofdpijn

Durk Meijer, homeopathisch huisarts:
Hoofdpijn op zich is geen ziekte, maar meestal een symptoom van een andere aandoening. Het kan ook duiden op aandoeningen van de bloedvaten in het hoofd. Ook kan hoofdpijn worden uitgelokt door overmatig gebruik van koffie en alcohol en te weinig slaap.
U hoeft niet direct aan het ergste te denken. Er zijn vele pijnlijke, maar verder onschuldige vormen van hoofdpijn. Zoals migraine en spanningshoofdpijn. Spanningshoofdpijn geeft een drukkend gevoel rond het hele hoofd. De pijn is dof, drukkend en klemmend. Vaak zijn ook de nek en schouders pijnlijk. Als stress de aanleiding is, kan met ontspanningsoefeningen veel worden bereikt. Soms helpen fysiotherapie, manuele therapie of osteopathie als de nekspieren erg gespannen zijn. Ook warmte (douche, sauna of een kersenpitzak in de nek) kan de pijn verlichten.
Migraine treedt op in aanvallen. Het is een kloppende pijn aan één kant van het hoofd en men heeft vaak ook last van misselijkheid en moet soms overgeven. Omdat bij het begin van de migraine in het hoofd eerst een vaatvernauwing plaatsvindt (waardoor de hersenen minder doorbloed raken) en daarna een vaatverwijding. Als natuurlijk middel kan men in dat geval de middelen Belladonna D4 of Nux Vomica D4 (driemaal daags 5-10 druppels, bij acute klachten ieder uur vijf druppels).
In het geval van uw man is het belangrijk te realiseren dat zijn vader aan een hersenbloeding is overleden. Sommige hersenbloedingen berusten op een verwijding van een bloedvat (aneurisma) in de hersenen die erfelijk kan zijn. Een normale bloeddruk sluit hierbij het risico van een hersenbloeding niet uit. Ik deel de mening van uw osteopaat dat een vaatonderzoek noodzakelijk is. Het gemakkelijkste en minst belastende onderzoek is een MRI_Angio van de hersenen, hersenbloedvaten en de halsslagaderen. Bij dit onderzoek wordt een contrast middel Gadolinum via de elleboogsader ingespoten. Dit contrastmiddel heeft relatief weinig bijwerkingen. Hierna worden in de MRI beelden gemaakt van de bloedvaten en de hersenen. Na een halfuur is alles in beeld gebracht en kunnen eventuele afwijkingen worden aangetoond, of worden uitgesloten. Als er niets wordt gevonden, kan dit een enorme geruststelling geven. En alleen daardoor al een vermindering van de hoofdpijn.
Ik adviseer een verwijzing via de huisarts naar een neuroloog. Mocht dit niet lukken, kunt u een scan laten maken bij een kliniek buiten het ziekenhuis om. Dit moet u echter zelf bekostigen.
Als bij dit onderzoek geen afwijkingen worden gevonden (hetgeen ik hoop!), adviseer ik een hoofdpijndagboek bij te houden . Hierin schrijft uw man dagelijks op onder welke omstandigheden, wanneer en hoe vaak de hoofdpijn zich voordoet, welke symptomen dit met zich meebrengt en of er een overgevoeligheid is voor licht en geluid. Het is belangrijk aan te geven of hij medicijnen gebruikt en wat hij eet. Uit al deze gegevens is mogelijk op te maken om welke soort hoofdpijn het gaat.
Als algemene regel adviseer ik aanpassing van de leefwijze, veel beweging in de frisse lucht, ontspanning, voldoende rust en slaap, misschien zelfs het aanschaffen van een ander bed of een ander kussen. Ook kan het nemen van een warme douche, waarbij u de straal op de nek en de rug verlichtend kan werken.